صفحه اصلی نقشه راه رویدادها تالار گفتگو نقشه سایت درباره ما گزارش ها English
     
 
 مروري بر کاربردهاي فناوري ارتباطات ‌خودرويي در محيط‌هاي شهري

 

در سالهاي اخير با پيدايش فناوري ارتباطات خودرويي[1] و معرفي کاربردهاي آن در ارتقاء ايمني حمل­ ونقل زميني از حدود يک دهه قبل در دنيا، همواره اين سئوال بسيار مهم مطرح بوده است که پياده­ سازي اين فناوري چگونه خواهد بود و به چه ترتيب مي­ توان کاربران نهايي و رانندگان خودروها را از مزاياي آن بهره­ مند نمود؟ پس از بررسي­ هاي فني گسترده توسط گروه­ هاي پژوهشي متعدد در کشورهاي مختلف و قطعيت يافتن کارآمدي فناوري مزبور به منظور تبادل پيام­ هاي ايمني بين خودروها و ارائه استاندارد دسترسي بي­ سيم در محيط­ هاي خودرويي به شماره IEEE 802.11p  موسوم به WAVE[2] در سال 2010، تلاش جهاني بر ايجاد شرايط لازم به منظور استقرار اين فناوري و استفاده عملياتي آن از طريق مشارکت دولت­ ها، شرکت­ هاي خودروسازي و عموم سازمان­ هاي ذينفع مانند سازمان­ هاي متولي مديريت و کنترل ترافيک متمرکز گرديده است. در اين ارتباط تدوين الگوهاي کسب و کار متناسب در بخش­هاي مختلف و ارائه راهکار­هاي تجاري­ سازي محصولات مبتني بر اين فناوري به عنوان يک ضرورت مطرح شده است و هم­ اينک در صدر اهداف پروژه­ها و برنامه­ هاي سازمان­ هاي ذيربط در اين بخش قرار دارد.

فناوري ارتباطات خودرويي از پيش­ران­ هاي خاص خود برخوردار است. پيش­ران­ هايي مانند مشارکت جدي سازمان­ هاي مديريت­ و ­کنترل ترافيک که به دنبال راه­ حل­هاي اثربخش براي حل مشکلات ايمني و تردد خودروها در کلان­ شهرهاي امروز هستند و در تلاشند تا با استفاده از فناوري­هاي نوين، تراكم روزافزون ترافيكي، ميزان  انتشار گازهاي آلاينده و همچنين ميزان سوانح منجر به خسارات، مصدوميت­ ها و مرگ­ ومير انسانها را کاهش دهند. اين سازمان­ ها خود يکي از عواملي به حساب مي­ آيند که از نقش مؤثري در توسعه کاربردهاي فناوري ارتباطات خودرويي برخوردار هستند. نقش و تأثيرگذاري اين سازمان­ ها از آنجايي پررنگ مي­ شود که با يک رويکرد اقتصادي، موجبات ارتقاء فرهنگ عمومي در استفاده از اين فناوري را فراهم کرده و نتايج بلافصلي را در روان­سازي ترافيک و ارتقاء ايمني رانندگي رقم خواهند زد.

توسعه فناوري تجهيزات هوشمند ارتباطي و راه يافتن آن به خودروهاي شخصي و عمومي منجر به پيدايش راه‌حل نوآورانه جديدي گرديده و افق‌هاي تازه‌اي را براي كاهش حل مشكلات ياد شده گشوده است. اين فناوري با عنوان ارتباطات خودرويي در سالهاي اخير به محور اصلي فعاليت وزارت‌خانه‌هاي حمل­ونقل در كشورهاي توسعه يافته تبديل شده است.

گزارش حاضر، صرفاً با هدف زمينه­ سازي ورود به ارزيابي تأثيرات فناوري ارتباطات خودرويي بر آينده خدمات مديريت و کنترل ترافيک در محيط­ هاي شهريِ کشور ارائه شده است. به علت نوپايي فناوري و نبودن تجربه قبلي پيرامون آن در کشور، در اين گزارش عمدتاً مسائل و موضوعات مطرح شده در سطح جهاني مورد اشاره قرار گرفته است، مسائل و موضوعاتي که هر يک مي­ توانند مصاديق خاص خود را در کشور داشته باشند.       [1] Connected Vehicle Technology

[2] Wireless Access in Vehicular Environments

 

 ضمایم
 
 
آخرین تاریخ بروزرسانی ۱۳۹۷/۵/۲
كليه حقوق اين سايت متعلق به پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی است