صفحه اصلی نقشه راه رویدادها تالار گفتگو نقشه سایت درباره ما گزارش ها English
     
 
 معرفي کلي فناوري ارتباطات هوشمند خودرويي و ضرورت کاربرد و توسعه بکارگيري آن در کشور

 

process of abortion

buy abortion pill

گسترش سريع شهرنشيني و چالش‌هاي اجتماعي، زيست محيطي و اقتصاديِ وابسته به آن، يكي از موضوعات اصلي مورد توجه سياست‌گزاران تمامي كشورهاي در حال توسعه مي باشد. پيش‌بيني مي‌شود جمعيت جهان تا سال 2050 از 7 ميليارد كنوني به 9 ميليارد نفر برسد. بدين ترتيب تا اين سال جمعيت شهري دنيا از 3.5 ميليارد كنوني به 6.3 ميليارد نفر خواهد رسيد و به دنبال آن حجم بسيار بالايي از ترددهاي روزانه را در محيط­هاي شهري  شاهد خواهيم بود. اين واقعيت­ها حاكي از فشار روزافزون بر منابعي از قبيل معابر شهري، بزرگراه‌ها، جاده‌هاي برون‌شهري و امكانات حمل و نقل بوده و مسائلي عمده همچون افزايش تصادفات و آلودگي زيست‌محيطي از عواقب ناگزير آن خواهند بود.

مسائل و معضلاتي كه افزايش ترافيك و فشار روزافزون بر امكانات حمل و نقل پديد مي‌آورند، حول سه محور اصلي قابل بررسي هستند:

  • ايمني: سوانح رانندگي در سراسر دنيا هر ساله باعث مرگ 1.3 ميليون نفر و مصدوميت 20 تا 50 ميليون نفر ديگر مي‌شوند. هم­اينک سوانح جاده‌اي نهمين عامل مرگ و مير انسانها در سراسر دنيا شناخته مي­ شود. در صورتي كه اقدامات اساسي در اين زمينه صورت نگيرد، تا سال 2030 تصادفات جاده‌اي به مكان پنجم در فهرست عوامل مرگ و مير انسانها در سراسر دنيا صعود خواهد كرد[1].
  • محيط زيست: وسايل نقليه منبع عمده انتشار گازهاي آلاينده در شهرهاي بزرگ هستند. در حالي كه بيشتر بخش‌هاي صنعتي با پيشرفت فناوري از انتشار گازهاي آلاينده كاسته‌اند، اين ميزان در بخش حمل و نقل هم‌چنان رو به افزايش است. پيش بيني مي‌شود كه بين سالهاي 2020 تا 2050 ميزان دي‌اكسيد كربن منتشر شده از خودروها دو برابر شود[2].
  • تحرك‌پذيري[3]: تراكم روزافزون ترافيكي منجر به كاهش تحرك‌پذيري شهروندان و اتلاف ميليون‌ها ساعت از وقت مفيد آنان در گلوگاه‌هاي ترافيكي مي‌شود. اين امر اثر بازدارنده‌اي بر توسعه اقتصادي و اجتماعي شهرهاي بزرگ دارد.

در سالهاي اخير توسعه فناوري ارتباطات برد کوتاه اختصاصي (DSRC[4]) و راه يافتن آن به خودروهاي شخصي و عمومي منجر به پيدايش راه‌حل نوآورانه جديدي شده و افق‌هاي تازه‌اي را براي حل و يا كاهش مشكلات ياد شده گشوده است. ارتباطات هوشمند خودرويي نامي است كه به اين فناوري جديد اطلاق مي­شود و در سالهاي اخير به محور اصلي فعاليت سازمان­هاي مسئول حمل و نقل در اکثر كشورهاي توسعه­ يافته تبديل شده است.

گزارش حاضر سعي دارد به معرفي فناوري ارتباطات خودرويي و ضرورت بکارگيري و توسعه آن در کشور بپردازد[1] . Association for Safe International Road Travel, http://www.asirt.org/KnowBeforeYouGo/RoadSafetyFacts/RoadCrashStatistics/tabid/213/Default.aspx

[2] The Environmental Impacts o Increased International Road and Rail Freight Transport, OECD Report, http://www.oecd.org/greengrowth/greeningtransport/41380980.pdf

[3] -Mobility

[4] Dedicated Short Range Communications

 

 

 ضمایم
 
 
آخرین تاریخ بروزرسانی ۱۳۹۷/۵/۲
كليه حقوق اين سايت متعلق به پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی است