صفحه اصلی نقشه راه رویدادها تالار گفتگو نقشه سایت درباره ما گزارش ها English
     
 
 نصب و آزمون عملکرد هفتمين RSU در مسير اجراي آزمايشي پروژه (ابتداي بزرگراه کرج - قزوين)

 

تجهيزات مورد نظر براي نصب در کنار مسير اجراي پروژه موسوم به [1]RSU در نقاطي نصب مي­شوند که از استعداد اجراي کاربردهاي تعريف شده در پروژه برخوردار باشند.  در تمام RSUهاي پروژه پيش­بيني شده است که کاربرد شماره 3 (رديابي خودروهاي عبوري و جمع­آوري داده­هاي ترافيکي) اجرا گردد. در کنار اين کاربرد مشترک، هر RSU يک يا چند کاربرد ديگر را نيز اجرا مي­کند که بستگي به محل انتخاب شده براي نصب آن دارد. در اين گزارش به اختصار به نحوه نصب و آزمون عملکرد هفتمينRSU در محل مرکز مديريت راه­هاي استان البرز (ابتداي بزرگراه کرج - قزوين) در تارخ 92/05/28 پرداخته شده است. 

با ورود خودروهاي مجهز به واحدهاي درون­­خودروييOBU[2] به محدوده پوشش آنتن راديويي RSU ، اطلاعات رديابي اين خودروها از طريق پروتکل DSRC به RSU منتقل مي­شود. اين اطلاعات در اولين ارتباط برقرار شده ميان RSU و مرکز CCR ، به اين مرکز منتقل شده و از طريق واسط کاربري آن قابل مشاهده خواهد بود.  

پس از نصب RSU عملکرد آن در کاربردهاي شماره 3 و 6 پروژه مورد آزمون قرار گرفت. در نتيجه اجراي آزمون شماره 6، خودروهاي عبوري مجهز به تجهيزاتOBU ، چنانچه پيام­هاي ترافيکي خاصي از سوي مرکز CCR براي RSU ارسال شده باشد، از اين پيامها در حاليکه به محل RSU نزديک مي­شوند، مطلع خواهند شد. علاوه بر اين نوع پيام­ها (که مي­توانند اعلام راه­بندان، ترافيک سنگين، تصادف، محدوديت ترافيکي و يا اعلام محدوده عمليات راه­سازي در مسيرهاي پيش­­ِرو باشند)، رانندگان خودروها به صورت صوتي و تصويري از وضعيت آب­وهوايي در مسيرهاي پيش­ِرو مطلع مي­شوند. اين اطلاعات از طريق ايستگاه­هاي هواشناسي جاده­اي به مرکز داده سازمان هواشناسي کشور و از آنجا به پايگاه داده مرکز CCR منتقل مي­شود تا توسط اين مرکز به صورت خودکار به RSUهاي مستقر در مسيرهاي عبوري از محل ايستگاه­هاي مزبور ارسال گردد.

خودروهاي عبوري از محل مرکز مديريت راه­هاي استان البرز که به سمت قزوين در حال حرکت هستند، اطلاعات ايستگاه هواشناسي نظرآباد و ايستگاه­هاي هواشناسي جاده­اي مستقر در محور قزوين به زنجان را دريافت مي­کنند. به طور مشابه در هنگام عبور از محل نصب RSU به سمت کرج، وضعيت آب­وهوايي دريافتي از دو ايستگاه­­ هواشناسي جاده­اي تونل کندوان و سياه­بيشه در جاده چالوس براي رانندگان اطلاع­رساني مي­شود. البته اينکه اطلاعات چه ايستگاهايي براي خودروهاي عبوري از محل يک RSU ارسال شود، موضوعي است که در هنگام اجراي آزمايشي پروژه در مسير پايلوت و با هماهنگي دستگاه­هاي ذيربط تعيين خواهد شد. ايستگاه­هاي برشمرده فوق، در عين حال که کاملاً موضوعيت دارند، اما در اين آزمون صرفاً براي ارزيابي عملکرد، آزمون فرآيند تبادل اطلاعات و صحت­سنجي کارکرد اجزاي مختلف سامانه ارتباطات هوشمند خودرويي انتخاب شده­اند. 

در تصاوير شکل زير، موقعيت مکاني خودروي مجهز به (OBU) در زمان شناسايي توسط RSU نشان داده شده است. 

مراحل نصب  RSU و آزمون عملکرد آن در گزارش پيوست آمده است.

 

 

[1] On Board Unit

[2] Road Side Unit

 

 

 

 

 

 

 ضمایم
 
 
آخرین تاریخ بروزرسانی ۱۳۹۷/۵/۲
كليه حقوق اين سايت متعلق به پروژه سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی است